/ Aktualności  Aktualności
19.04.2009
Dzień ochrony zabytków
"Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest dniem szczególnym dla wszystkich ludzi, którzy urodę świata pojmują jako piękno stworzone ludzkimi rękami, ludzkim geniuszem we wszystkich jego przejawach"

To szczególne święto, obchodzone na całym świecie 18 kwietnia, ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat zabytków - nie tylko jako dzieł sztuki i obiektów architektury, ale rozumianych w szerokim kontekście: tradycji, przestrzeni historycznej i kulturowej. Jest także doskonałą okazją do wyróżniania osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony dziedzictwa kulturowego i popularyzowania szlachetnej idei ochrony zabytków.
W dniu poprzedzającym obchody, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu za zasługi w sprawowaniu ochrony i opieki nad zabytkiem oraz szczególną troskę o zachowanie i popularyzację dziedzictwa kulturowego na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił odznakami „Za Opiekę nad Zabytkami” min. oficerów 1 BMT:

  • złotą odznakę - ppłk Eryk Hoffmann;
  • srebrną odznakę - płk Jerzy Tomicki
  • mjr Mirosław Bielak

Statuetkę i tytuł "Przyjaciel Zabytków" otrzymał mjr Marian Rochniński - przewodnik PTTK po mieście Toruniu, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu oraz "Kustosz" Fortu XIII - obiektu zabytkowego na terenie 1 BMT.
W niedzielę 19 kwietnia w "Dniu Otwartym w 1 BMT" mieszkańcy Torunia (67 osób) mogli zwiedzać XIX wieczny fort artyleryjski, poznać jego historię, dowiedzieć się o jego stanie zachowania i sposobie wykorzystania oraz na czym polega społeczna opieka żołnierzy nad zabytkiem w tej jednostce.


fotorelacja >>>

mjr M. Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019