/ Aktualności  Aktualności
08.11.2008
Dzień otwarty w 1BMT
W dniu 8 listopada br działacze Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z turystami wojskowymi Wojskowego Koła Turystycznego PTTK KWANTY działającego w jednostce wojskowej w 1 Bazie Materiałowo - Technicznej zaprosili miłośników ...

 ... dawnej Twierdzy Toruń na toruńskie Stawki do Fortu XIII i 1 BMT na spotkanie turystyczne w ramach cyklu spotkań turystycznych „Zwiedzamy Twierdzę Toruń”. Była to propozycja odpowiadająca potrzebom turystów i mieszkańców Torunia zgłaszających chęć odwiedzenia  Fortu XIII - obiektu na trenie jednostki wojskowej.
      W sobotnie przedpołudnie, punktualnie o godzinie 10.00 na pętli autobusowej linii MZK nr 14, na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Kniaziewicza - przed wejściem do jednostki spotkali się spragnieni fortecznych wrażeń turyści. Była to wyjątkowo liczna jak na warunki 1 BMT grupa gości odwiedzających jednostkę bo około 80 osób. Przed wejściem przywitał wszystkich przybyłych organizator przedsięwzięcia Szef Sekcji Wychowawczej i zarazem oficer prasowy Dowódcy 1 BMT – mjr Marian Rochniński (po służbie działacz turystyczny).
      W forcie można było odwiedzić „Izbę Żołnierskiej Pamięci”, oraz obejrzeć wystawę prac byłego jeńca wojennego w Stalagu XX A w latach 1940 – 1943 – brytyjskiego sierżanta Frediego Wehtona (ryciny i akwarele obrazy z fortu XV).
      Na prawym dziedzińcu fortu na gości 1 BMT podjęto żołnierską grochówką, można było przy wcześniej tu przygotowanym ognisku upiec kiełbaski.
      W trakcie ogniska turystycznego gości Bazy obdarowano materiałami i wydawnictwami o tematyce turystycznej i wojskowej a najbardziej wyróżniających się aktywnością na rzecz ochrony tego zabytkowego fortu Prezes Oddziału PTTK w Toruniu kol. Henryk Miłoszewski wyróżnił odznakami „Miłośnik Twierdzy Toruń”.
      Po raz pierwszy podczas spotkania w forcie XIII turyści forteczni mieli okazję usłyszeć niezwykle ciekawe historie o samym obiekcie i wydarzeniach z nim związanych z ust bezpośredniego uczestnika kilku wydarzeń w obiekcie mjr w st.spocz. Kazimierza Jusewicza, najpierw podchorążego w 31 pułku artylerii lekkiej w 1939 roku a później, w 1945 roku podporucznika 59 zapasowego pułku piechoty – jednostek stacjonujących na terenie fortu XIII.
      Dopisała pogoda. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że impreza w 1 BMT byłą ciekawa i przyjemna. Zaplanowano kolejne spotkanie w podobnych okolicznościach w maju przyszłego roku.    

 

>>fotorelacja

mjr M. Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019