/ Aktualności  Aktualności
01.05.2008
Majówka z KWANTAMI
Zgodnie z rocznym planem zamierzeń działalności Wojskowego Koła Turystycznego

... w Forcie XIV imprezę plenerową dla członków oraz sympatyków naszego koła. Patronat organizacyjny nad imprezą przejął Dowódca 1 BMT i Sekcja Wychowawcza Bazy.

Impreza plenerowa poświęcona historii i tradycjom polskich formacji zbrojnych upamiętnionych w bojach o granice i niepodległość Polski na Pomorzu, a szczególnie w Toruniu na Stawkach.

Jej organizacja zbiega się z obchodami Święta Pracy, Święta Flagi, Uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja oraz przypadającego w dniu 9 maja Dnia Zwycięstwa.

Głównym celem imprezy było zapoznanie jej uczestników z historią militarną dzielnicy,  w której stacjonuje nasza jednostka, zaprezentowanie walorów krajoznawczych regionu,            w którym służymy. Działacze WKT PTTK KWANTY postanowili zaprezentować możliwości organizacyjne koła turystycznego i jednostki oraz podjąć próbę integracji środowiska żołnierskiego i pracowniczego 1 BMT. Jednak najważniejszym celem majowej imprezy było nakłonienie oraz przekonanie uczestników do czynnego uprawiania turystyki            i krajoznawstwa jako jednej z form zdrowej rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu po trudach służby i pracy a także poważnej alternatywy w wyborze stylu życia poza służbowego;

Zdecydowano, że dzień 1 maja - dzień wolny od pracy – pierwszy dzień długiego „weekendu” będzie najlepszym terminem do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia. Na miejsce imprezy wybrano nieznany nawet mieszkańcom Stawek i Rudaka, a co dopiero Torunianom, do niedawna zajęty przez wojsko a obecnie w rękach prywatnych - Fort XIV. Jego położenie w niedalekim sąsiedztwie naszej jednostki oraz historia i budowa (jedyny fort Torunia otoczony mokra i głęboką fosą) było zachętą do przejścia i uczestniczenia                      w imprezie. Z zaproszenia skorzystali również członkowie i sympatycy koła turystycznego z Oddziału Wojskowego PTTK działającego przy Klubie Garnizonowym w Toruniu oraz inne osoby przede wszystkim żołnierze zawodowi i pracownicy wojska 1 BMT z rodzinami;

 W dzień poprzedzający imprezę samochód ciężarowy przewiózł do fortu (3 km) sprzęt kulturalno - oświatowy, kwaterunkowy i pływającego. Członkowie WKT KWANTY przygotowali prezentację historyczną i zorganizowali zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków fortu, zorganizowano konkursy, ognisko turystyczne i poczęstunek przy ognisku tj. Żołnierską grochówkę.

Udział w imprezie był bezpłatny, jedynie ze względu na specyficzne warunki organizacyjne uczestników obowiązywał strój sportowo – turystyczny. Wszystkich uczestników imprezy obowiązywał regulamin organizacyjny zaś WKT KWANTY pokryło koszty ubezpieczenia imprezy.

Punktualnie o godzinie 10.00, w słoneczny, pogodny dzień rozpoczęło się „Majówka z KWANTAMI”, która trwała do godziny 16.00.

Jeszcze przed imprezą w ciszy i spokoju od godziny 7.00 rozpoczęli swe zmagania wędkarze.

Konkurs wędkarski trwał do godziny 11.00.

Później przy ognisku odbyło się spotkanie z historią, a następnie zwiedzanie obiektu. Po krótkiej przerwie na posiłek od 12.00 podzielono uczestników na grupy rodzinne, które jako drużyny uczestniczyły w marszu na orientację. W trakcie poszukiwania punktów kontrolnych wszyscy mogli bez pomocy przewodnika poznać zewnętrzne elementy fortu i wspaniałą przyrodę występująca na jego stoku bojowym.

Po podsumowaniu wyników konkursu wędkarskiego oraz innych konkursów i zabawy In O, wręczono dyplomy a potem można było miło i rekreacyjnie spędzić czas w tym malowniczo położonym i ciekawie utrzymanym obiekcie.

 >>>GALERIA

mjr M.Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019