/ Aktualności  Aktualności
12.12.2010
Żołnierze baterii PATRIOT w czasie wolnym od służby
W dniu 9 grudnia 2010 roku stacjonujący w 1 BMT żołnierze USA z baterii PATRIOT uczestniczyli w przedsięwzięciu kulturalno - oświatowym w zabytkowym obiekcie na terenie Bazy...
... tj. XIX - wiecznym forcie artyleryjskim. W czasie blisko trzygodzinnego spotkania żołnierze amerykański dowiedzieli się najpierw, jak w 1 BMT dbamy o kultywowanie tradycji oręża polskiego, opiekujemy się zabytkami i przyrodą oraz w jaki sposób czcimy pamięć po żołnierzach wszystkich narodowości, którzy byli tu i pełnili służbę w tym miejscu przed nami przez ostatnie 125 lat. Fort i inne zagadnienia z nim związane przedstawił Szef sekcji wychowawczej 1 BMT – mjr Marian Rochniński. Nad powodzeniem całego przedsięwzięcia czuwał Dowódca 1 BMT – płk Eryk Hoffmann oraz Zastępca Dowódcy ppłk Jerzy Rygier.
W dniu następnym w sobotę z ochotą skorzystali z możliwości zwiedzania zabytkowego Torunia,  miasta urodzin Wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika .     
W niedzielny poranek 15 osobowa grupa chętnych żołnierzy baterii PATRIOT skorzystała z okazji i uczestniczyła w Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toruniu celebrowanej przez ks. prałata płk - Marka Karczewskiego. Po niedzielnej mszy nasi amerykańscy goście ponownie zwiedzali miasto.     

fotorelacja >>>  

mjr Marian Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019