/ Aktualności  Aktualności
11.11.2010
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W TORUNIU
W dniu 10 listopada w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości w 1BMT udekorowano rejon jednostki flagami państwowymi

a o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta zbiórka stanu osobowego Bazy. Odczytano okolicznościowy referat, a Dowódca 1 BMT płk Eryk Hoffmann podziękował zebranym za dobre, pełne zaangażowania wykonywanie zadań służbowych.
W dniu 11 listopada delegacja dowództwa oraz pododdział kadry 1 BMT wzięła udział w obchodach garnizonowych święta w Toruniu. Na uroczystości przybyło dużo kadry i pracowników wojska z rodzinami.
            O godzinie 11:30 delegacja 1 BMT złożyła wspólnie z innymi wiązankę kwiatów na cmentarzu garnizonowym pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy – pierwszych bohaterów niepodległej Ojczyzny. Następnie wszyscy uczestniczyli w Uroczystej Mszy Świętej w Intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym celebrowanej przez ks. bp-a Andrzeja Suskiego. Po mszy kolumny żołnierzy i mieszkańców Torunia przemaszerowały przez stare miasto by wziąć udział w uroczystościach pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed rozpoczęciem głównych uroczystości na placu przed pomnikiem odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej 63 Pułku Piechoty. Wszystkich przybyłych przywitał Dowódca Garnizonu Toruń płk Aureliusz Chyleński. Po przemówieniach okolicznościowych Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego odbył się Apel Poległych z salwą honorową. Następnie dlegacje obecne na uroczystości złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka. Uroczystość uświetniły wystąpienia orkiestry garnizonowej i toruńskich artystów z repertuarem melodii i pieśni patriotycznych. Mimo nie sprzyjającej pogody w uroczystości rocznicowej z okazji 92 rocznicy odzyskania niepodległości uczestniczyła rekordowa ilość mieszkańców Torunia.
W podobnej formie i atmosferze świętowano w Gdyni, Łowiczu i Pile, w garnizonach stacjonowania pododdziałów 1 BMT.

fotogaleria >>>

 
zdjęcia: chor. Artur Lewajew

mjr Marian Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019