/ Aktualności  Aktualności
27.09.2010
Europejskie dni dziedzictwa w 1BMT
Wzorem lat ubiegłych i w tym roku 1 Baza Materiałowo-Techniczna w Toruniu włączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Dziedzictwa. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu".
Obchody te traktujemy w 1 BMT jako doskonałą okazję do zaprezentowania mieszkańcom Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego obiektu zabytkowego z końca XIX wieku na terenie jednostki tj. Fortu XIII im. gen. Karola Kniaziewicza, którego historia oraz zawarta w tej budowli wojskowa myśl techniczna i walory użytkowe stanowią jeszcze dziś nie lada ciekawostkę i atrakcję nie tylko dla miłośników podobnych zabytków. Niewątpliwie fakt, że obiekt jest na terenie jednostki wojskowej i na co dzień nie dostępny dla przypadkowych gości spowodował, że w minioną niedzielę skorzystało z zaproszenia dowódcy Bazy pułkownika Eryka Hoffmanna ponad 50 osób co w warunkach jednostki było tego dnia pewnym wyzwaniem organizacyjnym. Od 11.00 do 14.00. goście Bazy zobaczyli nie tylko obiekt lecz przygotowane tu wystawy okolicznościowe tematycznie związane z historią obiektu.
Niedzielne spotkanie nie było jedynym tego typu w 1 BMT. Jednostka często gości w forcie turystów PTTK najczęściej jednak młodzież ze szkół Toruniu z którymi l BMT od lat współpracuje.
Ładna pogoda sprawiła, że pobyt w forcie był dla uczestników spotkania na tyle przyjemny, iż zrezygnowali oni z udziału w innych podobnych przedsięwzięciach zorganizowanych tego dnia w ramach obchodów EDD na terenie Torunia.

fotorelacja >>>

(Pan Jarosław Lubicz)

mjr Marian Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019