/ Aktualności  Aktualności
27.08.2010
Pamięć o toruńskich lotnikach w dniu lotniczego święta...
W dniu 27 sierpnia, w przeddzień lotniczego święta delegacja żołnierzy 1 BMT złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci, na cmentarzu garnizonowym w Toruniu, na mogiłach toruńskich lotników,..

.. którzy zginęli w czasie ćwiczeń i szkoleń oraz w walce z hitlerowską Luftwaffe we wrzeniu 1939 roku.
Pamięć o lotnikach, szczególnie w dniu Święta Lotnictwa Polskiego, jest nam w Toruniu od zawsze szczególnie bliska. Większość żołnierzy Bazy nosi lotnicze mundury od początku swojej służby w Wojsku Polskim. Mimo, że dziś jednostka nie podlega już Dowódcy Sił Powietrznych to codzienne zadania służbowe wiążą się ściśle z działaniem polskiego lotnictwa wojskowego. Nadal remontujemy sprzęt lotniczy i zaopatrujemy jednostki lotnicze w sprzęt, uzbrojenie i lotnicze środki bojowe.
W kościele garnizonowym w Toruniu pod tablicą pamiątkowa poświeconą pamięci lotników 4 Pułku Lotniczego i 1 Batalionu Balonowego stacjonujących w Toruniu w latach 1923 – 1939 żołnierze Bazy zapalili znicz pamięci. Święto polskich lotników to też radosne chwile. Łączymy się w tym dniu nicią sympatii i życzliwości, ślemy najlepsze żołnierskie życzenia, tym których znamy osobiście i wszystkimi którzy stoją na straży polskiego nieba.

 

zdjęcia: chor. Artur Lewajew

 

fotogaleria >>>

mjr Marian Rochniński


wszystkie >>>
© 1BMT 2008 - 2019